Minerálna voda Santovka

   

Prírodná minerálna voda z lokality Santovka , zdroj B-6, má priaznivé výživové vlastnosti pre ľudský organizmus. Je to zmiešaný typ vody so zvýšeným obsahom viacerých dôležitých minerálov pre ľudský organizmus. Konzumáciou tejto vody sa zlepšuje denný odporúčaný príjem horčíka a vápnika , čo má význam najmä pri zvýšených stratách alebo deficiencii týchto minerálov. Obsah sodíka je ľahko zvýšený, čo je výhodné pri jeho zvýšených stratách potením pri vysokej teplote okolia, pri športe a namáhavej práci. U pacientov s opuchmi a hypertenziou je však potrebné zarátať do denného príjmu aj sodík z minerálnej vody.
Obsah hydrogénuhličitanov zlepšuje alkalickú kapacitu krvi, čo je výhodné u všetkých stavov so sklonom k acidóze. U obličkových chorôb je vhodné konzumáciu minerálnej vody konzultovať s lekárom. Konzumácia tejto vody nie je vhodná pre malé deti, u starších detí by sa mala konzumovať len pri zvýšenej  telesnej námahe. Oxid uhličitý prítomný vo vode zlepšuje chuť do jedla , zvyšuje diurézu.

Vápnik (Ca) 318 mg/l

Denná potreba je 800-1200 mg. Vápnik je potrebné sústavne dopĺňať, lebo ak chýba, organizmus ho začne odčerpávať z kostí čo znižuje ich štruktúru, pevnosť a pružnosť. Je nevyhnutný pri svalovej kontrakcii, prenose vzruchu nervovou bunkou, priechodnosti bunkových membrán, vstrebávaní železa, krvnom zrážaní, stabilite krvného talaku, činnosti hrubého čreva aj hojení rán. Je významne prepojený s horčíkom a vitamínom D.

Horčík (Mg) 63,7 mg/l

Denná potreba je 270-400 mg u mužov a 280-300 mg u žien. Horčík musí byť denne dodávaný. Má tlmivý vplyv na centrálny nervový systém, potláča depresie, znižuje svalovú tuhosť, dráždivosť srdcového svalu, znižuje krvný tlak, zlepšuje využitie kyslíka, ovplyvňuje krvné zrážanie, imunitný systém, bráni vzniku žlčových a obličkových kameňov.

Lítium (Li) 1,8 mg/l

Je potrebné pre správny chod nervového systému a na rozpúšťanie kryštálikov kyseliny močovej a tým pomáha u ľudí s dnou (DNA-zápal deformjúci malé kĺby nôh a rúk). Je dôležité pre tehotnú ženu a jej plod a nervové spojenia. Je úzko späté s horčíkom a vápnikom. Dlho sa používa pri liečbe bipolárnej poruchy. Nedostatok prispieva ku vzniku niektorých nervových chorôb, porúch psychiky, striedanie depresie s agresivitou.

Draslík (K) 58,3 mg/l

Denná potreba je 1600-5600 mg. Draslík je nevyhnutný a nenahraditeľný biogénny prvok. Podieľa sa hlavne na metabolizme sacharidov, tvorbe glykogénu, syntéhe proteínov, ovplyvňuje acidobázu, osmózu, vplýva na nervovú a svalovú dráždivosť, činnosť orgánov a orgánových systémov, na prvom mieste srdca. Je úzko prepojený najmä so sodíkom.

Sodík (Na) 365 mg/l

Denná potreba je 1100-3300 mg. Sodík je potrebný pre funkciu cievneho systému, nervov a svalov. Pomáha potláčať depresie. Napomáha vstrebávaniu glukózy, metabolizmu a kontrakcii svalov. Jeho nedostatok môže spôsobovať  pocit slabosti, nevoľnosť a svalové kŕče.

Fluór (F) 2,68 mg/l

Denná potreba je 1,5-4 mg. Fluór je potrebný pri tvorbe, pevnosti a regenerácii kostí, chrupaviek, zubov, vrátane ich skloviny. Napomáha regulovať krvný tlak aj telesnú hmotnosť. Zlepšuje pôsobenie inzulínu, činnosť pečene a  nervovej sústavy. Dlhodobý nedostatok zhoršuje pevnosť a štruktúru kostí, nechtov a vlasov.

Kremík (Si) 26,8 mg/l

Denná potreba je 20-40 mg. Kremík je potrebný pre rast a regeneráciu kostí, pevnosť a elasticitu ciev, rast vlasov, nechtov. Podporuje plodnosť, hojenie rán, zápalov, ale aj spomaľuje rast bunky, tým predlžuje jej životnosť. Je nevyhnutný pre metabolizmus vápnika, vstrebávanie biogénnych prvkov a vitamínov.

 

anióny
mg/l
katióny
mg/l
HCO3-
1928
Ca2+
416
SO42-
359
Na+
266
Cl-
232
Mg2+
67
F-
2,54
K+
74
NO3-
0,61
Li+
1,5
NO2-
<0,1
NH4+
0,36

Rozpustené látky 2510 mg/l

Celková mineralizácia 3400 mg/l

Kontakt

Li +, s.r.o. Parková 181
Santovka
935 87
0907 933 222 objednavka@mineralkasantovka.sk